fbpx
Plik został dodany do schowka
Plik jest już w schowku

Ochrona odgromowa obiektów krytych blachą

An-Kom-ochrona-obiektów-krytych-blachą

Projektowanie i wykonanie instalacji odgromowej powinno uwzględniać specyfikę obiektu, ryzyko zniszczeń spowodowanych przez uderzenie pioruna, na które wpływa m.in. usytuowanie budynku, a także obowiązujące normy, które musi spełniać instalacja odgromowa i wykorzystane do jej wykonania materiały. Prawidłowy dobór elementów systemu odgromowego jest bardzo ważny, bo decyduje o skutecznej ochronie obiektu oraz przebywających w nim osób. Z tego względu niezwykle ważne jest wykonanie planu instalacji odgromowej, który uwzględnia m.in. wykorzystanie istniejących metalowych elementów budynków jako zwodów naturalnych.

 

Pokrycie z blachy jako zwód naturalny – co trzeba wiedzieć?

Blacha to jeden z wyrobów hutniczych, który znajduje zastosowanie w dekarstwie. Najczęściej na pokrycia dachowe wybierane są blachy wykonane ze stali. W tej grupie wyróżniamy:

  • blachę stalową ocynkowaną,
  • blachę z pokryciem alucynkiem,
  • blachę stalową powlekaną.

Inne blachy dachowe, które mogą posłużyć w celu pokrycia dachu to:

  • blacha cynkowo-tytanowa,
  • blacha aluminiowa,
  • blacha miedziana.

Blachy dachowe różnią się nie tylko pod względem materiałów, z których zostały wykonane, ale także kształtu. Dach może zostać wykonany z blachy płaskiej i blachy profilowanej. Do grupy blach profilowanych zaliczamy blachę trapezową i blachę falistą, a także blachodachówkę.

Blacha dachowa może posłużyć jako zwód naturalny, stając się jednym z elementów systemu odgromowego. Aby metalowe elementy pokrycia dachowego mogły stać się częścią instalacji piorunochronnej, muszą zostać spełnione określone warunki. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego działania systemu odgromowego oraz bezpieczeństwa budynku.

 

Warunki, które trzeba spełnić

Większość istniejących elementów dachu, które wykonane zostały z różnych metali, można wykorzystać jako zwody naturalne poziome, które służą w celu przejęcia prądu pioruna. Projektowanie instalacji odgromowej uwzględnia przestrzeganie przepisów, które określa norma PN EN 62305. Istotne podczas projektowania oraz montażu elementów instalacji na dachu wykonanym z blachy jest spełnienie czterech warunków.

Pierwszym z nich jest sprawdzenie, czy pod blachą nie znajduje się materiał łatwopalny, służący w celu izolacji termicznej. W przypadku nowych budynków zdarza się to rzadko, jednak w starszych obiektach budowlanych, dość często pod materiałami pokrycia dachowego znajduje się łatwopalna izolacja termiczna.

Drugi warunek, który musi zostać spełniony to sprawdzenie, czy i jakim materiałem izolacyjnym pokryte są elementy metalowe dachu. Jest to bardzo ważne w celu właściwego poprowadzenia instalacji odgromowej. Blachy dachowe powlekane są różnymi powłokami, które chronią je przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników środowiskowych. W celu ochrony blach dachowych stosuje się cynkowanie, malowanie lub powlekanie warstwą tworzywa sztucznego. Powłoki te nie są grube, co sprawia, że nie stają się one izolatorem, więc blacha może zostać wykorzystana jako zwód naturalny.

Trzecim warunkiem, który musi zostać spełniony, aby istniejące elementy dachu mogły służyć jako zwody poziome, jest odpowiednia grubość blachy. W tym przypadku często dochodzi do kompromisów, które nie wpływają w pozytywny sposób na działanie piorunochronu. Szczególnie ważne jest przestrzeganie norm dotyczących minimalnej grubości blachy, która ma służyć w celu odprowadzania prądu piorunowego – minimalna grubość blachy stalowej ocynkowanej, blachy tytanowej i blachy miedzianej to 0,5 mm, ale przy tej grubości istnieje ryzyko przebicia i wypalenia jej w miejscu wnikania. Na pokrycia dachowe powszechnie stosowana jest właśnie blacha o minimalnej grubości 0,5 mm, dlatego inwestor musi liczyć się z tym, że dojdzie do jej uszkodzenia na skutek wyładowania atmosferycznego. Najprościej rzecz ujmując – po uderzeniu pioruna w blasze o grubości 0,5 mm może powstać dziura. Takie ryzyko inwestor musi zaakceptować, decydując się na wykonanie dachu z blachy oraz wykorzystanie istniejących elementów dachu jako zwodu naturalnego. Aby zyskać pewność, że piorun nie uszkodzi blachy dachowej, musiałaby ona mieć 4 mm grubości, a na pokrycia dachowe nie są stosowane tak grube blachy. Minimalne grubości innych blach dachowych to 2 mm dla blachy ołowianej, 0,65 mm dla blachy wykonanej z aluminium.

Nie mniej ważny jest czwarty, ostatni warunek, który musi zostać spełniony podczas wykonywania instalacji odgromowej budynku pokrytego blachą. Dotyczy on trwałego zabezpieczenia ciągłości elektrycznej pomiędzy różnymi elementami metalowymi. Elementy metalowe powinny być połączone za pomocą spawania, skręcania śrubami, łączenia na sworznie itp.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione, to istniejące elementy metalowe budynku, w tym pokrycie z blachy, mogą służyć jako zwody naturalne.

 

Co robimy, jeśli nie spełniamy w/w warunków?

Nie zawsze możliwe jest wykorzystanie pokrycia z blachy jako zwodu naturalnego. Wówczas projektowanie instalacji odgromowej uwzględnia zastosowanie tradycyjnego układu zwodów poziomych lub pionowych połączonych (przewody odgromowe, maszty, wsporniki, uchwyty) z siecią przewodów odprowadzających i metalowym pokryciem dachu. Zwody powinny tworzyć chronioną przestrzeń nad pokryciem i przejmować prądy bezpośrednich wyładowań. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko uszkodzenia pokrycia.

 

Produkty AN-KOM, które pozwalają na wykonanie instalacji odgromowej obiektów krytych blachą

W ofercie firmy AN-KOM znajduje się wiele produktów dedykowanych, dzięki którym wykonanie piorunochronu na  dachach krytych blachą nie będzie stanowiło większego problemu. Zaliczamy do nich różnego rodzaju  złącza , zaciski, uchwyty montowane na felc, rąbek i krawędź blachy m.in. uchwyt na rąbek AN-06G/OG/ i uchwyt na rąbek AN-06J/OG/.

Inne uchwyty dostosowane do wykonania instalacji odgromowej na dachach krytych blachą to:

  • uchwyt przykręcany AN-59EMB/OH/, szybki montaż przewodu poprzez zatrzask,
  • uchwyt na blachę kątowy skręcony AN-08/OG/, który służy do prowadzenia przewodu odgromowego na dachach obiektów budowlanych,
  • uchwyty na płytce stalowej AN-11G/OG/, przeznaczone do montażu przewodu odgromowego.

W celu wykonania instalacji odgromowej służą również elementy instalacji, których zadaniem jest ochrona urządzeń narażonych na bezpośrednie działanie prądu pioruna np. maszty prętowe AN-80CS/OG/, które montowane są poprzez przykręcenie do podkonstrukcji. Aby szybko i skutecznie przymocować uchwyty do blachy, trzeba korzystać z właściwie dobranych wkrętów do metalu. Można w tym celu wykorzystać wysokiej jakości wkręty farmerskie AN-59EMF2.

Uchwyt na rąbek AN-06G/OG/, montaż na felc, rąbek, krawędź blachy
An-Kom-Uchwyt-na-rąbek-AN-06J/OG/
Uchwyt na rąbek AN-06J/OG/
An-Kom-Uchwyt-na-blachę-kątowy-skręcony-AN-08/OG/
Uchwyt na blachę kątowy skręcony AN-08/OG/
An-Kom-Uchwyty-przykręcany-AN-59EMB/OH/
Uchwyty przykręcany AN-59EMB/OH/
An-Kom-Uchwyty-na-płytce-stalowej-AN-11G/OG/
Uchwyty na płytce stalowej AN-11G/OG/

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Instalacja odgromowa obiektów krytych blachą może uwzględniać istniejące elementy metalowe budynku oraz pokrycie metalowe jeżeli zostaną spełnione określone warunki. W przypadku braku możliwości wykorzystania pokrycia instalacje wykonujemy tradycyjnie czyli tworząc na dachu siatkę zwodów sztucznych (przewody, zwody, uchwyty). W celu jej prawidłowego montażu niezbędny jest dobór odpowiednich produktów, dzięki którym wykonanie systemu odgromowego będzie zgodne z obowiązującymi normami oraz zapewni efektywne działanie instalacji odgromowej.

 

Czytaj także:

Jak instalacja odgromowa – to tylko pasywna. Dlaczego?

Ochrona odgromowa domu jednorodzinnego: opis i projekt, przykładowe zestawienie materiałów