fbpx
Plik został dodany do schowka
Plik jest już w schowku

Ochrona odgromowa domu jednorodzinnego: opis i projekt, przykładowe zestawienie materiałów

instalacja odgromowa budynku

Wyładowania atmosferyczne zagrażają nie tylko naszemu dobytkowi, ale także zdrowiu i życiu. Piorun uderzając w budynek, może doprowadzić do pożaru, porażenia ludzi przebywających w domu, a także poważnych uszkodzeń instalacji elektrycznej oraz urządzeń podłączonych do prądu.

Instalacje odgromowe (Lightning Protection System, LPS) pozwalają zminimalizować ryzyko związane z wyładowaniami atmosferycznymi. W przypadku budynków jednorodzinnych wykonanie instalacji odgromowej pomaga zadbać o bezpieczeństwo domowników, stanowi zabezpieczenie dóbr materialnych zgromadzonych w domu a także często jest to wymóg ubezpieczycieli.

 

Czy dom jednorodzinny musi mieć piorunochron?

Instalacja odgromowa przepisy 2022

W świetle obowiązujących przepisów, dom jednorodzinny musi posiadać instalację odgromową w sytuacji, gdy sugeruje to wskaźnik zagrożenia piorunowego. Wylicza się go według ustalonych zasad, a wpływ na niego mają różne czynniki, m.in.:

 • wymiary budynku,
 • lokalizacja,
 • rodzaj konstrukcji,
 • materiały, z których wykonany jest dach,
 • ilości przewodów odprowadzających.

Metody wyliczenia wspomnianego wskaźnika są przedstawione w normie PN-EN 62305-2. Praktyka mówi, aby obliczenia zlecić osobie rzetelnej i kompetentnej, czyli projektantowi instalacji elektrycznych. Przy ustaleniu potrzeby ochrony piorunochronnej należy opierać się na procedurach zapisanych w normie PN- EN 62305-2.

Oczywiście inwestor może samodzielnie ocenić przydatność ochrony odgromowej, biorąc pod uwagę zmienne i nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, którym coraz częściej towarzyszą burze wraz z wyładowaniami atmosferycznymi. Konsekwencją tego są szkody materialne, jakie powoduje bezpośrednie uderzenie pioruna w budynek lub w jego bliskiej okolicy.

Ponadto, należy pamiętać, że kompleksowa ochrona odgromowa to przede wszystkim zewnętrzna instalacja (piorunochron) oraz wewnętrzna instalacja, czyli ochrona przepięciowa oraz wyrównanie potencjału na metalowych elementach w budynku.

Piorunochron, jeśli jest odpowiednio wykonany, tj. zgodnie z wiedza techniczną i przepisami oraz przy użyciu certyfikowanych produktów, gwarantuje bezpieczeństwo (ale nigdy nie jest to 100%), chroniąc przed porażeniem prądem, pożarem i uszkodzeniem instalacji elektrycznej.

 

Z czego składa się instalacja odgromowa?

Instalacja odgromowa ma za zadanie przejęcie prądu pioruna i bezpieczne odprowadzenie go do ziemi, w której rozprasza go uziemienie.

Instalację odgromową tworzą:

 • zwody,
 • przewody odprowadzające,
 • uziom.

an-kom Podstawowe elementy instalacji odgromowej na domku jednorodzinnym

Jakie elementy uwzględnia projekt instalacji odgromowej?

W sprawie warunków technicznych projekt instalacji odgromowej może uwzględniać jedynie zewnętrzną instalację odgromową, której elementy montowane są na dachu oraz elewacji budynku, odprowadzając prąd pioruna do uziemienia lub

instalację zewnętrzną i wewnętrzną.

Uchwyty gąsiora w wersji podstawowej ocynk ogniowy
Uchwyty gąsiora w wersji podstawowej ocynk ogniowy

Projekt instalacji odgromowej wykonywany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo Budowlane, uwzględniając:

 • zwody montowane na kalenicach, które łączą wystające ponad dach elementy budynku m.in. kominy i anteny; tutaj najczęściej wykorzystuje się uchwyty gąsiorowe i szczytowe oraz iglice gąsiorowe i kominowe;
 • przewody odprowadzające, prowadzone po połaci dachu oraz ścianach budynku;

  Przewód odgromowy aluminium stopowe fi 8mm na uchwycie dedykowanym do dachówki ROBEN
  Przewód odgromowy aluminium stopowe fi 8mm na uchwycie dedykowanym do dachówki ROBEN

 

 

przewód przebiega po dachówce z wykorzystaniem uchwytów dachówkowych uniwersalnych i profilowanych, z kolei na ścianach można prowadzić pod lub na elewacji przy pomocy rur odgromowych, uchwytów z kołkiem i na rurach spustowych;

 

 

uchwyty gąsiora profilowane malowane w kolorze dachu
Uchwyty gąsiora profilowane malowane w kolorze dachu

 

 

 • uziom fundamentowy (otokowy/szpilkowy) – wykorzystuje zbrojenie fundamentów; w uziomie otokowym układa się w ziemi bednarkę wokół budynku,
 • w uziomie szpilkowym wbija się pionowo pręty uziomowe;

wyżej wymienione elementy często łączy się ze sobą, tworząc uziomy mieszane w celu osiągnięcia zakładanego celu, czyli rezystancji uziemienia poniżej 10 Ω.

Powyższe elementy systemu są montowane za pomocą odpowiednio dobranych uchwytów i złączy. Firma AN-KOM oferuje niezbędne elementy instalacji odgromowej, które cechują się wysoką jakością i odpornością na działanie czynników środowiskowych. Dokładamy wszelkich starań, aby w naszym asortymencie znajdowały się produkty, które stanowią element różnych systemów ochrony odgromowej. Oferujemy m.in. maszty, zwody, uziomy i przewody odgromowe, które wykonane są z właściwie przewodzących prąd, trwałych materiałów.

 

 

Podsumowanie

Warto pamiętać, że wyposażenie domu jednorodzinnego w instalację odgromową, jest sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i dobytku. Kompleksowy system instalacji odgromowej pozwala uniknąć zagrożeń związanych z uderzeniem pioruna, chroniąc nie tylko zewnętrzne elementy budynku, ale także wewnętrzną instalację elektryczną, zapobiegając jej uszkodzeniu oraz porażeniu prądem na skutek wystąpienia napięcia krokowego. Projekt instalacji odgromowej powinien być wykonany z uwzględnieniem specyfiki budynku oraz jego otoczenia. Projektowaniem i montażem piorunochronu muszą zająć się specjaliści.

 

 

 

Czytaj także:

Uziom fundamentowy w instalacji odgromowej