fbpx
Plik został dodany do schowka
Plik jest już w schowku

Jak właściwie dobrać maszt odgromowy do warunków wiatrowych?

an-kom-maszty-odgromowe-warunki-wiatrowe

Maszty odgromowe to niezbędne elementy wielu instalacji odgromowych. Są stosowane do ochrony przed prądem pioruna m.in. znajdujących się na dachu urządzeń. Jakie rodzaje masztów odgromowych wyróżniamy? Jak dobrać maszt odgromowy do warunków wiatrowych? Wyjaśniamy.

Warunki wiatrowe różnią się w zależności od usytuowania budynku, jego wysokości, a także otoczenia. Aby maszt odgromowy właściwie spełniał swoją funkcję, musi zostać dopasowany do specyfiki budynku, właściwie zamontowany i poddawany okresowym przeglądom technicznym.

 

W jakim celu stosowane są maszty odgromowe?

Maszty odgromowe stosowane są w celu ochrony budynków oraz znajdujących się na ich dachach urządzeń, które są narażone na bezpośrednie oddziaływanie prądu pioruna.

Odpowiednio dobrany maszt odgromowy zapewnia skuteczną ochronę metalowych elementów dachu, elementów wystających poza dach i urządzeń, które znajdują się na dachu np. elementów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Dzięki masztom odgromowym można zabezpieczyć przed prądem pioruna pojedyncze urządzenia i elementy konstrukcji dachu, które są szczególnie zagrożone podczas burzy, a także utworzyć rozległą strefę ochronną.

 

Rodzaje masztów odgromowych

W systemach instalacji odgromowych stosowane są dwa rodzaje masztów odgromowych, czyli:

  • maszty odgromowe izolowane – przeznaczone do montażu bezpośrednio na chronionych urządzeniach oraz w ich bliskim sąsiedztwie (bez konieczności zastosowania minimalnego odstępu izolacyjnego);
  • maszty odgromowe nieizolowane – przeznaczone do montażu w miejscach, w których może zostać zachowany minimalny odstęp izolacyjny.

W zależności od miejsca zastosowania oraz rodzaju masztu stosowane są różne sposoby montażu. Wyróżniamy m.in. maszty na pojedynczej stopie betonowej i maszty na trójnogu. Zastosowanie właściwie dobranych obciążników pozwala uniknąć konieczności klejenia masztu do podłoża, zapewniając jednocześnie maksimum ochrony przed uszkodzeniem masztu na skutek działania silnego wiatru.

 

Zasady doboru masztu odgromowego do warunków wiatrowych

Podczas doboru masztu odgromowego do warunków wiatrowych niezbędne jest:

  • ustalenie strefy wiatrowej – na terenie Polski wyznaczone zostały trzy strefy wiatrowe;
  • ustalenie kategorii terenu, na którym znajduje się budynek – w Polsce wyznaczono pięć stref terenu – strefa 0 to morze i obszar brzegowy, a strefa IV to obszary zabudowane, których minimum 15% powierzchni pokrywają budynki o wysokości powyżej 15 metrów;
  • ustalenie wysokości nad poziomem morza;
  • ustalenie wysokości pomiędzy szczytem masztu odgromowego a gruntem, na którym został posadowiony budynek.

Powyższe dane pozwalają dokonać niezbędnych obliczeń, dzięki którym poznamy obciążenie wiatrem dla danego budynku, a także maksymalną prędkość wiatru dla terenu, na którym znajduje się obiekt budowlany.

 

Wskaźnik wytrzymałości na wiatr

Dla każdego masztu odgromowego zostały ustalone odpowiadające jego zastosowaniu parametry techniczne, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. W przypadku warunków wiatrowych kluczowy jest wskaźnik wytrzymałości na wiatr. Jeżeli maszt odgromowy ma pozostać na swoim miejscu, nawet podczas bardzo silnych podmuchów wiatru, to wyrażony w kilometrach na godzinę wskaźnik wytrzymałości na wiatr, powinien być wyższy niż obliczona maksymalna prędkość wiatru dla terenu, na którym znajduje się budynek.

Maszty odgromowe AN-KOM wyróżniają się najwyższą jakością oraz zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań projektowych, dzięki którym nie wymagają klejenia do podłoża. Duży wybór różnych rozwiązań pozwala dopasować maszty odgromowe AN-KOM do indywidualnych potrzeb.

Oferujemy maszty wolnostojące z obciążnikami, które zostały przebadane w tunelu aerodynamicznym pod kątem obciążeń wiatrem. Otrzymane wyniki specjalistycznych badań pozwoliły dostosować do różnych wysokości masztów i stref wiatrowych RP odpowiednie obciążniki. Gwarantują one stabilność konstrukcji oraz pozwalają uniknąć klejenia i stosowania innych zabezpieczeń masztów odgromowych.

Maszty odgromowe AN-KOM zbudowane są z:

  • właściwie dobranego obciążnika betonowego,
  • znajdującej się pod obciążnikiem podkładki PCV,
  • iglicy pionowej.

Polecamy m.in.:

  • maszty pojedyncze do ochrony urządzeń narażonych na bezpośrednie działanie prądu pioruna;
  • maszty na podstawie stalowej, na rąbek do ochrony znajdujących się na dachu urządzeń np. paneli fotowoltaicznych, świetlików i elementów instalacji wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych;
  • maszty na potrójnym obciążniku, dzięki którym możliwe jest utworzenie przestrzeni chronionej przed prądem pioruna;
  • maszty ze zwodem odsuniętym na trójnogu, dzięki którym można odprowadzić prąd pioruna przy zachowaniu odstępu iskrobezpiecznego.

Wszystkie maszty odgromowe z oferty AN-KOM spełniają obowiązujące normy jakości, są odporne na działanie czynników środowiskowych oraz pozwalają na bezinwazyjny montaż.

 

Podsumowanie

Maszty odgromowe to zwody pionowe. Dzięki odpowiedniej wysokości i właściwemu rozmieszczeniu zabezpieczają poszczególne urządzenia lub większą przestrzeń dachu przed prądem pioruna. Dobór masztu odgromowego powinien zostać poprzedzony ustaleniem obciążenia wiatrem dla danego budynku, a także obliczeniem maksymalnej prędkości wiatru, z którą może on oddziaływać na maszt odgromowy.

Wyrażony w kilometrach na godzinę wskaźnik wytrzymałości na wiatr masztu odgromowego powinien być wyższy niż obliczona maksymalna prędkość wiatru dla terenu, na którym znajduje się budynek.