Jak uziemiamy instalację fotowoltaiczną – dostępne rozwiązania

An-Kom-jak-uziemiamy-instalacje-fotowoltaiczna_2

Uziemienie ochronne to jedno z zabezpieczeń, które od wielu dekad stosowane są w celu ochrony budynku na wypadek przepięcia. W tym samym celu wykonywane jest uziemienie instalacji fotowoltaicznych. Czy uziemienie fotowoltaiki jest niezbędne? Przed czym chroni i czy jest standardowym elementem paneli PV? Pytań na temat uziemienia instalacji fotowoltaicznej jest wiele. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób uziemić fotowoltaikę oraz poznasz rozwiązania służące w celu profesjonalnego wykonania uziemienia ochronnego.

Uziemienie fotowoltaiki w teorii i praktyce…

Fotowoltaika cieszy się rosnącą popularnością. Dzięki energii słonecznej zyskujemy niezależność i możemy uniknąć stresu związanego ze stałym wzrostem cen energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że na efektywność działania i bezpieczeństwo korzystania z fotowoltaiki, wpływają różne czynniki. Do najważniejszych zaliczamy przede wszystkim jakość elementów instalacji, profesjonalny sposób montażu oraz zastosowanie rozwiązań, które pozwalają na skuteczną ochronę instalacji i naszego dobytku na wypadek przepięcia.

Uziemienie fotowoltaiki jest niezbędne w celu ochrony samej instalacji oraz budynku i jego mieszkańców przed m.in. pożarem. Może być on związany z uszkodzeniem elementów instalacji, jej przeładowaniem, a także pojawieniem się prądów pasożytniczych i wysokiego napięcia elektrostatycznego. Zagrożenie dla fotowoltaiki stanowią także wyładowania atmosferyczne, które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń paneli i podłączonych do instalacji urządzeń, a także zdrowia i życia osób przebywających w budynku.

Czy uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest standardowo stosowanym rozwiązaniem?

Niestety, nie zawsze ekipy montażowe należycie przykładają się do swoich obowiązków. Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać prawidłowo zabezpieczona poprzez wykonanie uziemienia zgodnie z normą PN EN 62305, która określa zasady ochrony odgromowej. Wybór doświadczonych fachowców oraz nadzór nad ich pracą, pozwala uniknąć poważnego zagrożenia. W ostatnich latach dochodziło do wielu pożarów oraz wybuchów paneli PV, co mogło mieć związek z ignorowaniem zasad prawidłowego wykonania uziemienia instalacji. Na etapie wykonywania projektu instalacji fotowoltaicznej konieczne jest określenie ryzyka, które uwzględnia m.in. oddziaływanie na elementy instalacji i otoczenie budynku wyładowań atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać, że nawet minimalne ryzyko awarii, nie powinno powodować, że zrezygnujemy z ochrony odgromowej oraz stanowiącego jej część uziemienia instalacji. Jeżeli całość instalacji znajduje się w strefie ochronnej, to korzystanie z fotowoltaiki jest zdecydowanie bezpieczniejsze.

W jaki sposób uziemić instalację fotowoltaiczną?

An-Kom-jak-uziemiamy-instalacje-fotowoltaicznaUziemienie instalacji fotowoltaicznej może zostać wykonane kilkoma metodami. Najważniejszy jest dobór odpowiednich produktów, dzięki którym uziemione mogą zostać wszystkie elementy metalowe konstrukcji, a także same panele fotowoltaiczne.

W celu wykonania uziemienia można wykorzystać punkty uziemiające na poszczególnych panelach PV, które następnie łączone są z ich punktem uziemiającym, a także zastosować klemy z zaciskami łamiącymi anodowanie modułów. Ochrona paneli PV uwzględnia zastosowanie kilku metod projektowania instalacji odgromowej np. metodę kąta ochronnego i metodę toczącej się kuli.

 

 

Produkty AN-KOM, które pozwalają na wykonanie uziemienia instalacji fotowoltaicznej:

 

Uziomy składane-przedłużane

Uziomy składane-przedłużane (np. 195124) to pierwszy element uziemienia pionowego, który pogrążany jest w podłożu. Stanowi on podstawę, na której montowany jest kolejny element uziemienia, czyli uziom przedłużka F195148. Dzięki niej możliwa jest rozbudowa uziemienia.

Uziomy jednolite-nieprzedłużane

Uziomy prętowe i teowe nieprzedłużane (np. F195088) ze złączem stosowane są w celu wykonania połączenia z przewodem odgromowym lub bednarką.

Złącza, pobijaki, groty do uziomów składanychAn-Kom-jak-uziemiamy-instalacje-fotowoltaiczna)

Elementy ułatwiające montaż uziemienia. Ręczne i mechaniczne pobijaki (np. F825008) wykorzystywane są do pogrążania uziomów w ziemi. Groty uziomowe (np. F805020) służą do pogrążania w ziemi uziomów składanych-przedłużek. W celu szybkiego montażu stosowane są również złącza (np. F195036) do połączenia uziomu z przewodem płaskim.

 

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowo zaprojektowane i wykonane uziemienie fotowoltaiki pozwala czerpać korzyści z czystej energii oraz uniknąć zagrożeń związanych z przepięciem, wyładowaniami atmosferycznymi, a także zwarciem w instalacji fotowoltaicznej. W celu wykonania uziemienia stosowane są różnego rodzaju elementy, które należy dobrać pod względem m.in. specyfiki budynku i jego otoczenia.

 

Czytaj także:

Uziemienie a bezpieczeństwo instalacji elektrycznej

Uziom fundamentowy w instalacji odgromowej