Uziemienie ochronne to jedno z zabezpieczeń, które od wielu dekad stosowane są w celu ochrony budynku na wypadek przepięcia. W tym samym celu wykonywane jest uziemienie paneli fotowoltaicznych. Czy uziemienie fotowoltaiki jest niezbędne? Przed czym chroni i czy jest standardowym elementem paneli PV? Pytań na temat uziemienia instalacji fotowoltaicznej jest wiele. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób uziemić fotowoltaikę oraz poznasz rozwiązania służące w celu profesjonalnego wykonania uziemienia ochronnego, aby zwiększyć bezpieczeństwo instalacji oraz obiektu chronionego.
Uziemienie fotowoltaiki w teorii i praktyce…
Fotowoltaika cieszy się rosnącą popularnością. Dzięki energii słonecznej zyskujemy niezależność i możemy uniknąć stresu związanego ze stałym wzrostem cen energii elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać, że na efektywność działania i bezpieczeństwo korzystania z fotowoltaiki, wpływają różne czynniki. Do najważniejszych zaliczamy przede wszystkim jakość elementów instalacji, profesjonalny sposób montażu oraz zastosowanie rozwiązań, które pozwalają na skuteczną ochronę instalacji i naszego dobytku na wypadek przepięcia.
Uziemienie fotowoltaiki jest niezbędne w celu ochrony samej instalacji oraz budynku i jego mieszkańców przed m.in. pożarem. Może być on związany z uszkodzeniem elementów instalacji, jej przeładowaniem, a także pojawieniem się prądów pasożytniczych i wysokiego napięcia elektrostatycznego. Zagrożenie dla fotowoltaiki stanowią także wyładowania atmosferyczne, które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń od kilku do kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych i podłączonych do instalacji urządzeń, a także zdrowia i życia osób przebywających w budynku.
Czy uziemienie instalacji fotowoltaicznej jest standardowo stosowanym rozwiązaniem?
Niestety, nie zawsze ekipy montażowe należycie przykładają się do swoich obowiązków. Montaż oraz podłączenie instalacji fotowoltaicznej należy zlecić wykwalifikowanym instalatorom. Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać prawidłowo zabezpieczona poprzez wykonanie uziemienia zgodnie z normą PN EN 62305, która określa zasady ochrony odgromowej. Wybór doświadczonych fachowców oraz nadzór nad ich pracą zgodnie ze schematem instalacji , pozwala uniknąć poważnego zagrożenia. W ostatnich latach dochodziło do wielu pożarów oraz wybuchów paneli PV, co mogło mieć związek z ignorowaniem zasad prawidłowego wykonania uziemienia instalacji. Na etapie wykonywania projektu, schematu instalacji fotowoltaicznej konieczne jest określenie ryzyka, które uwzględnia m.in. oddziaływanie na elementy instalacji i otoczenie budynku wyładowań atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać, że nawet minimalne ryzyko awarii, nie powinno powodować, że zrezygnujemy z ochrony odgromowej oraz stanowiącego jej część uziemienia instalacji. Jeżeli całość instalacji znajduje się w strefie ochronnej, to korzystanie z fotowoltaiki jest zdecydowanie bezpieczniejsze.
W jaki sposób uziemić instalację fotowoltaiczną?
Uziemienie instalacji fotowoltaicznej może zostać wykonane kilkoma metodami. Najważniejszy jest dobór odpowiednich produktów, dzięki którym uziemione mogą zostać wszystkie elementy metalowe konstrukcji, a także same panele fotowoltaiczne.
W celu wykonania uziemienia można wykorzystać punkty uziemiające na poszczególnych panelach PV, które następnie łączone są z ich punktem uziemiającym, a także zastosować klemy z zaciskami łamiącymi anodowanie modułów. Ochrona paneli PV uwzględnia zastosowanie kilku metod projektowania instalacji odgromowej np. metodę kąta ochronnego i metodę toczącej się kuli.
Produkty AN-KOM, które pozwalają na wykonanie uziemienia instalacji fotowoltaicznej:
Uziomy składane-przedłużane
Uziomy składane-przedłużane (np. 195124) to pierwszy element uziemienia pionowego, który pogrążany jest w podłożu. Stanowi on podstawę, na której montowany jest kolejny element uziemienia, czyli uziom przedłużka F195148. Dzięki niej możliwa jest rozbudowa uziemienia.
Uziomy jednolite-nieprzedłużane
Uziomy prętowe i teowe nieprzedłużane (np. F195088) ze złączem stosowane są w celu wykonania połączenia z przewodem odgromowym lub bednarką.
Złącza, pobijaki, groty do uziomów składanych
Elementy ułatwiające montaż uziemienia. Ręczne i mechaniczne pobijaki (np. F825008) wykorzystywane są do pogrążania uziomów w ziemi. Groty uziomowe (np. F805020) służą do pogrążania w ziemi uziomów składanych-przedłużek. W celu szybkiego montażu stosowane są również złącza (np. F195036) do połączenia uziomu z przewodem płaskim.
Podsumowanie
Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowo zaprojektowane i wykonane uziemienie fotowoltaiki pozwala czerpać korzyści z czystej energii oraz uniknąć zagrożeń związanych z przepięciem, wyładowaniami atmosferycznymi, a także zwarciem w instalacji fotowoltaicznej. W celu wykonania uziemienia stosowane są różnego rodzaju elementy, które należy dobrać pod względem m.in. specyfiki budynku i jego otoczenia.
Czytaj także: