fbpx
Plik został dodany do schowka
Plik jest już w schowku

Wolnostojące maszty odgromowe i akcesoria do masztów

Instalacja odgromowa to ważny, chociaż często bagatelizowany, element zabezpieczenia budynków przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz ochrony przeciwprzepięciowej. Uderzenie pioruna, wywołane różnicą potencjałów elektrycznych pomiędzy chmurami i gruntem, może doprowadzić do pożaru, poważnych uszkodzeń elementów dachu, przepalić instalacje elektryczne, telefoniczne i teletechniczne. Wyładowanie elektryczne potrafi bezpowrotnie zniszczyć podłączone do nich urządzenia poprzez wytworzone pole elektromagnetyczne.

Rozwiązania odgromowe

maszt odgromowyRóżne obiekty mogą wymagać odmiennych rozwiązań zabezpieczających, ale często ich wspólnym elementem, wykorzystywanym głównie na dachach budynków, są maszty (lub iglice) odgromowe. Pełnią one rolę tzw. zwodu pionowego, którego rolą jest bezpośrednie przyjęcie uderzenie pioruna i odprowadzenie ładunku elektrycznego do gruntu podłączonymi przewodami uziemiającymi. W ofercie firmy AN-KOM są zarówno maszty, przewody w izolacji wysokonapięciowej, jak i akcesoria do masztów odgromowych.

Maszty odgromowe wolnostojące

Wśród dostępnych rozwiązań tego typu dużą popularnością cieszą się maszty odgromowe wolnostojące, wykorzystywane zwłaszcza do ochrony urządzeń na dachach budynków. Wśród ich głównych zalet warto wymienić przede wszystkim samonośność, czyli brak konieczności kotwiczenia do dachu za pomocą linek odciągowych oraz możliwość rezygnacji z mechanicznych połączeń z elementami konstrukcyjnymi budynku. Wykonane z ocynkowanej ogniowo stali są odporne na czynniki atmosferyczne a prawidłowo dobrane i zamontowane tworzą przestrzeń chronioną. Dzięki odpowiednio dobranym obciążnikom zachowują wysoką odporność wiatrową. Ofertę uzupełniają akcesoria do masztów, które ułatwiają montaż na dowolnym rodzaju pokrycia dachu.

 

Akcesoria do masztów

akcesoria do masztów odgromowych podstawa masztu odgromowego

Maszty odgromowe wolnostojące wyposażone są w betonowe obciążniki, pojedyncze lub w formie trójnogów, zależnie to jest od wysokości masztu oraz od strefy wiatrów RP i wysokości obiektu chronionego. Oferowane przez nas akcesoria do masztów wolnostojących obejmują m.in. betonowe obciążniki o wadze od 15 do 51 kg, które w komplecie posiadają podkład PCV oraz śruby regulacyjne do masztów pojedynczych i na trójnogu. Dzięki nim mimo pochylenia dachu iglicę masztu możemy ustawić w pionie .