fbpx
Plik został dodany do schowka
Plik jest już w schowku

Zwody

Materiały do budowy zwodów

zwody - materiały do budowy

Zwodami pionowymi nazywamy część urządzenia piorunochronnego przeznaczoną do przejęcia bezpośrednich wyładowań piorunowych. W naszej ofercie służą do tego maszty i iglice. Zbudowane z metalowych prętów i rur mogą być wolnostojące (z obciążnikami) lub montowane bezpośrednio do urządzeń – tworzą strefę ochronną. Maszty dobieramy według klasy urządzenia piorunochronnego LPS i wysokości chronionych urządzeń.

Przestrzeń ochronna tworzona przez zwód pionowy

zwód pionowy - bezpieczna przestrzeń

Kąty ochronne

zwody - kąty ochronne

Zwody odsunięte

Zwody odsunięte to alternatywa dla dużych i ciężkich konstrukcji masztów na stopach betonowych. Ich zadaniem podobnie jak masztów odgromowych jest przyjęcie i bezpieczne odprowadzenie prądu pioruna. Zwody te budowane są przy pomocy drążków izolacyjnych oraz osprzętu i montowane bezpośrednio do chronionych urządzeń.

Wielkość odstępów izolacyjnych jest uzależniona od:

•  parametrów prądu piorunowego,
•  rodzaju materiału izolacyjnego, jaki występuje w miejscach zbliżeń elementów urządzenia piorunochronnego i chronionych urządzeń,
•  rozpływu prądu piorunowego w urządzeniu piorunochronnym obiektu budowlanego,
•  odległości od miejsca zbliżenia, w którym może wystąpić przeskok, do najbliższego połączenia wyrównawczego lub ziemi liczona wzdłuż przewodu, w którym płynie prąd piorunowy.